اوایل تابستان سال جاری نیروی دریایی ایالات متحده تست‌های پروازی برای نسل جدید سیستم جمینگ باند متوسط ([1]NGJ-MB) را روی جنگنده EA-18G انجام داد.

برنامه NGJ با هدف جایگزینی سیستم جمر تاکتیکی فعلی این جنگنده (با نام ALQ-99) با یک سیستم نسل جدید تعریف شده است. سیستم جمینگ جدید شامل قابلیت عملکرد در باند‌های فرکانس پایین، متوسط و بالا را برای شناسایی و ایجاد اختلال در سیستم‌های راداری و ارتباطی دشمن دارد. این سیستم به‌صورت یک محموله خارجی به هواپیما متصل می‌شود.

قابلیت اطمینان کم سیستم ALQ-99 و خرابی‌های متناوب در بخش تست داخلی (BIT) آن باعث شده بود تا خلبانان در حین عملیات با خطاهای ناشناخته زیادی مواجه شوند. از سوی دیگر سیستم مذکور تداخلات زیادی با رادار آرایه اسکن شده الکترونیکی فعال یا AESA[2] هواپیما داشت. این مشکلات در مجموع باعث افزایش حجم کاری دو خلبان در حین انجام عملیات می‌شد.

نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرده است سیستم مذکور از فناوری‌های نرم‌افزاری و دیجیتالی جدیدی AESA استفاده خواهد کرد. این سیستم جمینگ توسط شرکت رایتئون و طی مدت 4 سال توسعه یافته است. از ویژگی‌های کلیدی سیستم جدید می‌توان به توانایی انجام عملیات در بردهای بسیار بیشتر نسبت به نسخه قبلی، حمله همزمان به چند هدف، استفاده از تکنیک‌های جدید و پیشرفته جمینگ و بهره‌گیری از معماری ماژولار و سیستم باز با قابلیت بروزرسانی سریع اشاره کرد.

جنگنده EA-18G توسط شرکت بوئینگ و برای انجام عملیات‌های جنگ الکترونیک ساخته‌ شده‌ است. این هواپیما یک نسخه سفارشی از جنگنده F/A-18 است که از سال 2007 وارد ناوگان نیروی دریایی شده و تاکنون 150 فروند از آن تولید شده است. طراحی هواپیما شباهت زیادی با F/A-18 دارد و با حذف تسلیحات از هواپیما، امکان نصب حسگرها و سیستم‌های جنگ الکترونیک از جمله سیستم شرکت نورث‌روپ گرومن فراهم شده است.

بر اساس برنامه اعلام شده، قرار است سیستم جمینگ جدید تا پایان سال 2021 به نیروی دریایی ایالات متحده تحویل داده شود. همچنین احتمالا نیروی هوایی کشور استرالیا نیز یکی دیگر از مشتریان رایتئون برای NGJ-MB خواهد بود.

[1] Next Generation Jammer Mid-Band

[2] Active Electronically Scanned Array