توسعه سیستم آگاهی از وضعیت حریم هوایی UAVها

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

21 خرداد 1397

توسعه سیستم آگاهی از وضعیت حریم هوایی UAVها

افزایش کاربردهای عملیاتی برای پرنده‌های بدون سرنشین (UAV) باعث شده است تا امروزه شاهد انواع مختلفی از آن‌ها با بردهای پروازی متنوع باشیم. در کاربردهایی مانند نقشه‌برداری، کشاورزی، دیده‌بانی و شناسایی برد پرواز UAV معمولا زیاد بوده و ممکن است از دید مستقیم اپراتور زمینی خارج شود. در حال حاضر اپراتورهای کنترل زمینی پرنده‌های بدون سرنشین، هواپیماهای خود را تنها تا نقطه‌ای پرواز می‌دهند که در خط دید مستقیم آن‌ها قرار دارد. دلیل این محدودیت عدم تشخیص موقعیت و وضعیت سایر هواپیماهای موجود در همان حریم هوایی است. عدم رعایت این محدودیت می‌تواند شرایط بسیار خطرناکی را برای پرنده‌های حاضر در حریم هوایی اطراف ایجاد کند.

طبق مقررات تعیین شده از سوی مراجع قانونی مناطق بسیار محدودی برای پرواز UAVها در نظر گرفته شده است. وجود اینگونه محدودیت‌ها موجب شده تا کاربران خواستار ایجاد اصلاحات قانونی و تهیه زیرساخت‌های لازم برای پرواز ایمن پرنده‌های بدون سرنشین در حریم هوایی مشترک با سایر هواگردها باشند.

شرکت اینسیتو (Insitu) که متعلق به شرکت بوئینگ است، به تازگی اعلام کرد نمایش پروازی موفقیت‌آمیزی برای سیستم آگاهی از وضعیت حریم هوایی

[1] پرنده‌های بدون سرنشین[2] به اتمام رسانده است. در واقع اینسیتو یکی از سخت‌ترین چالش‌های موجود در اپراتورهای سیستم‌های پرنده‌های بدون سرنشین را به عهده گرفت. این چالش توانایی تشخیص هواپیماهای نزدیک در حال پرواز در داخل و خارج از دید مستقیم اپراتورهای UAVها است.

شرکت اینسیتو طراحی، توسعه و آزمایش سیستم آگاهی از وضعیت حریم هوایی را در استرالیا انجام داده است. این سیستم مبتنی بر زمین به عنوان یکی از لایه‌های اختیاری ایمنی طراحی شده است تا بتواند ناحیه وسیع‌تری را با قابلیت فراتر از دید مستقیم برای عملیات‌ پرنده‌های بدون سرنشین فراهم کند. این سیستم از فناوری رادیو روی پروتکل اینترنت (ROIP) برای توسعه قابلیت‌های خود استفاده می‌کند تا با مرکز کنترل ترافیک هوایی و ترافیک محلی در منطقه عملیاتی خود ارتباط برقرار کند. علاوه براین برخی تجهیزات دیگر مانند سامانه ADS-B و ترانسپوندر هواپیماها به ایجاد یک تصویر بلادرنگ از محیط اطراف UAV کمک می‌کنند. بنابراین با شناسایی و ردیابی از راه دور سایر پرنده‌ها در حریم هوایی، سیستم بلافاصله اطلاعات ترافیک هوایی را به ایستگاه کنترل زمینی ارسال می‌کند و به اپراتورها اجازه می‌دهد در یک محدوده وسیع، عملیات خود را به طور ایمن انجام دهند.

شرکت اینسیتو سیستم خود را در یک پرواز آزمایشی دیگر در مرکز تحقیقاتی پرواز دانشگاه ایالت می‌سی‌سی‌پی انجام داده است. پرواز موفق و عملکرد صحیح این سیستم ثابت کرد که می‌توان از آن به عنوان ابزاری کلیدی در یکپارچه‌سازی حریم هوایی در ایالت متحده استفاده کرد.

مهندس ارشد صدور گواهینامه در اینسیتو درباره آزمایش اخیر این شرکت می‌گوید: «ما اکنون قابلیت مهمی را ایجاد کرده‌ایم که به طور چشمگیری امنیت حریم هوایی را بهبود می‌بخشد. این نمایش موفقیت‌آمیز از سیستم آگاهی از وضعیت مبتنی بر زمین، توانایی ما را در دستیابی به ترافیک هوایی فرودگاه چوکتاو و مناطق اطراف آن تایید کرد.»

آقای مارک باومن (Mark Bauman) رئیس و مدیر کل تجاری شرکت اینسیتو در این‌باره می‌گوید: «ما توانایی خود را برای پرواز UAVها در فاصله‌های طولانی گسترش می‌دهیم تا اپراتورها بتوانند به اطلاعاتی که پیش از این قابل دستیابی نبود، دسترسی پیدا کنند» او اضافه کرد: «در حال حاضر ما می‌توانیم بسیار مطمئن‌تر از گذشته از برخوردها جلوگیری کنیم و قادر به دسترسی به مناطق وسیع برای اهداف تجاری هستیم. این سیستم نوید یک راه‌حل بسیار خوب برای افزایش ایمنی و اجازه پرواز‌ پرنده‌های بدون سرنشین در نواحی فراتر از دید مستقیم را می‌دهد.»

نمای کلی سیستم آگاهی از وضعیت حریم هوایی پرنده‌های بدون سرنشین توسعه یافته توسط شرکت اینسیتو

نمای کلی سیستم آگاهی از وضعیت حریم هوایی پرنده‌های بدون سرنشین توسعه یافته توسط شرکت اینسیتو

[1] Airspace Situational Awareness System

[2] Ground-Based Unmanned Aerial Systems

اگر مطلب برای شما مفید بود آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. بسترهای خود را انتخاب کنید!

سایر مقالات علمی و محتوای آموزشی پژوهشکده اویونیک