بروزرسانی جدید اپلیکیشن خلبان شرکت گارمین

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

2 اسفند 1397

بروزرسانی جدید اپلیکیشن خلبان شرکت گارمین

شرکت گارمین اخیرا اپلیکیشن خلبان (Garmin Pilot App) خود را بروزرسانی کرده است که از مهم‌ترین تغییرات آن می‌توان به امکان مشاهده بلادرنگ یا بازخوانی بی‌سیم داده‌های موتور از طریق Flight Stream 510 و یک مرورگر اسناد که به کتابخانه‌های هوایی شرکت گارمین متصل است، اشاره کرد. در ادامه ابتدا به بررسی اجمالی این اپلیکیشن و سپس تغییرات نسخه جدید آن خواهیم پرداخت.

معرفی

اپلیکیشن خلبان گارمین امکان دسترسی به دنیای وسیعی از اطلاعات مهم هوانوردی از جمله داده‌های هواشناسی، مسیرهای هوایی، نقشه‌های سه بعدی، وضعیت ترافیک هوایی، NOTAMها و غیره را برای خلبانان و خدمه پرواز (هواپیما یا بالگرد) فراهم می‌کند. خلبان می‌تواند از طریق این اپلیکیشن یک نقشه پرواز کامل را طرح‌ریزی کند. این طرح پرواز می‌تواند بر اساس قوانین بصری (VFR

[1]) یا قوانین دستگاه‌ها (IFR[2]) آماده شود. اپلیکیشن می‌تواند در حالت IFR با دریافت مبدا و مقصد از کاربر، مسیر را با توجه به ویژگی‌های هواپیما به طور خودکار طرح‌ریزی کند. این طرح‌های پروازی می‌تواند در اپلیکیشن برای استفاده‌های بعدی ذخیره شوند.

این اپلیکیشن در نسخه‌های iOS و اندروید برای دستگاه‌هایی همچون تبلت‌ها و تلفن‌های همراه با نمایشگر بزرگ طراحی شده است.

اپلیکیشن خلبان گارمین

قابلیت‌های پیش از پرواز

نقشه‌های هواشناسی متحرک مبتنی بر ماهواره دید کاملی از وضعیت جوی مسیر را قبل از طرح‌ریزی نقشه پرواز به خلبان می‌دهد. در واقع قابلیت پیش‌بینی وضعیت جوی، امکان بررسی تغییرات وضعیت آب‌وهوا را پیش از شروع پرواز به خدمه می‌دهد. کاربر می‌تواند محدودیت‌هایی برای عوامل مختلف شرایط جوی مانند سرعت باد یا بارش باران تعریف کرده و اپلیکیشن پس از دریافت طرح پرواز از کاربر، در صورت مواجهه با این محدودیت‌ها به کاربر هشدار خواهد داد. علاوه بر این در صورت استفاده از قابلیت طرح‌ریزی خودکار، اپلیکیشن مسیری را انتخاب خواهد کرد که محدودیت‌های اعمالی از سوی کاربر نقض نشوند.

قابلیت دیگر این اپلیکیشن امکان تخمین میزان مصرف سوخت و طول زمان پرواز است. این اطلاعات بر اساس ویژگی‌های اعلام شده از سوی کاربر در مورد هواگرد خود و همچین سابقه پرواز‌های قبل محاسبه می‌شوند. ویژگی‌های هواگرد می‌تواند به طور دستی توسط کاربر به اپلیکیشن داده شود یا اینکه در صورت استفاده از هواپیماها یا بالگردهای محبوب، اپلیکیشن به طور خودکار آن‌ها را از کتابخانه‌های شرکت گارمین بارگیری کند. این محصول گارمین همچنین می‌تواند قبل از آغاز پرواز، بالانس وزن هواپیما را بررسی و در صورت نقض محدودیت‌ها به کاربر هشدار دهد.

چک لیست‌های الکترونیکی موجود در اپلیکیشن می‌تواند خلبان را از صحت وضعیت هر بخش قبل از شروع پرواز مطمئن کند. کتابخانه‌های الکترونیکی شرکت گارمین شامل تعداد زیادی چک لیست از قبل آماده شده برای انواع هواپیما‌ها و بالگرد‌ها است و کاربر می‌تواند به راحتی از طریق اینترنت به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

اپلیکیشن خلبان همچنین به کاربر اجازه بروزرسانی بی‌سیم پایگاه داده‌ هوایی سیستم‌های اویونیک سازگار با گارمین را می‌دهد. در واقع پایگاه داده‌ دستگاه‌های اویونیک که توسط شرکت گارمین ساخته شده‌اند یا با طراحی گارمین سازگار هستند می‌توانند به راحتی از طریق داده‌های از قبل بارگیری شده، در کمتر از چند دقیقه بروزرسانی شوند.

قابلیت‌های حین پرواز

اپلیکیشن می‌تواند از طریق GPS تبلت یا حتی از طریق دستگاه‌های GPS قابل اتصال به تبلت عملیات ناوبری را انجام دهد. یک منوی رادیویی به راحتی امکان مرور نقطه‌مسیر‌ها یا اطلاعات فرودگاه مبدا و مقصد (شامل موقعیت، اطلاعات باند فرود، طرح‌های نشست و برخاست، فرکانس‌های ارتباطی و ناوبری و غیره) را برای خدمه فراهم می‌کند.

در صورت استفاده از عرشه‌های پرواز شرکت گارمین یا محصولات سایر شرکت‌ها که با طراحی‌های گارمین سازگار هستند، امکان مشاهده نمایشگرهای وضعیت هواپیما (شامل نمایشگرهای سرعت زمینی، سرعت هوا، ارتفاع، وضعیت افق، نرخ تغییرات ارتفاع و غیره) وجود خواهد داشت. اپلیکیشن همچنین هشدارهایی همچون خروج از مسیر پرواز، ارتفاع نامناسب یا وضعیت جوی نامناسب پیش‌رو را به خدمه اعلام می‌کند. به علاوه با فعال‌سازی قابلیت پرواز بهینه، امکان دریافت توصیه‌هایی برای کاهش مصرف سوخت همچون افزایش یا کاهش سرعت و ارتفاع از سوی اپلیکیشن به خدمه داده خواهد شد.

در صورت اتصال یک گیرنده ADS-B به عرشه پرواز، امکان مشاهده ترافیک لحظه‌ای اطراف هواپیما نیز وجود خواهد داشت. این قابلیت بخصوص در داخل یا فضای اطراف فرودگاه‌ها برای مشاهده وضعیت حرکت سایر هواپیماها یا خودروهای سطح فرودگاه بسیار مفید خواهد بود.

قابلیت‌های حین پرواز

قابلیت‌های پس از پرواز

اپلیکیشن خلبان شامل یک بخش برای مرور پروازهای گذشته است. در این قسمت کاربر می‌تواند تمام اطلاعات مربوط به هر پرواز شامل تاریخ و زمان، مسیرهای طی شده، وضعیت عملکرد دستگاه‌ها و غیره را مشاهده کند. علاوه بر این امکان دریافت آمارهای مختلف مثل تعداد و طول پروازها، هواپیماهای استفاده شده و مقدار زمان فعالیت و بسیاری اطلاعات دیگر برای بازه‌های زمانی دلخواه وجود دارد. این اطلاعات می‌تواند به طور خودکار روی سرورهای ابری شرکت گارمین نیز بارگذاری شود.

قابلیت‌های جدید در بروزرسانی اخیر

تابستان امسال گارمین قابلیت‌های جدیدی به اپلیکیشن خلبان خود اضافه کرد. مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ویژگی جدید امکان مشاهده بلادرنگ عملکرد موتورهای هواپیما است. این اطلاعات علاوه بر نمایش لحظه‌ای، بلافاصله پس از اتصال به اینترنت از طریق حساب کاربری خلبان، برای مرورهای بعدی روی سرورهای گارمین قرار می‌گیرد. این اطلاعات روی سایت گارمین پردازش شده و درصورت وجود احتمال بروز خطا یا خرابی، شرکت بلافاصله از طریق ایمیل و یک آگاهی روی تبلت، خلبان را مطلع می‌کند. این قابلیت‌ها در حال حاضر در صورت استفاده از نسخه‌های خاصی از عرشه‌های پرواز شرکت گارمین همچون G1000 NXi فعال است.

قابلیت‌های جدید در بروزرسانی اخیر

قابلیت دیگر اضافه شده به این اپلیکیشن یک مرورگر اسناد است که ضمن اتصال به کتابخانه‌های الکترونیکی گارمین، امکان دسترسی مستقیم به هزاران سند و کتاب مرتبط با خلبانی، تجهیزات کابین و اویونیک، اطلاعات هوانوردی و نقشه‌های پروازی را با امکان جستجوی سریع فراهم می‌کند.

سایر قابلیت‌های جدید برای نسخه iOS:

  • امکان مشاهده اطلاعات سرویس هواشناسی AFD[3] روی نقشه‌ها (تنها برای منطقه ایالات متحده)
  • امکان مشاهده سه بعدی شرایط جوی پیش‌روی هواپیما
  • امکان ساخت نقشه‌های دلخواه روی رایانه و انتقال ساده آن‌ها به اپلیکیشن

سایر قابلیت‌های جدید برای نسخه اندروید:

  • صفحه نمایشگر حرکت و تغییرات طوفان که وضعیت بعدی آن را برای 15، 30، 45 و 60 دقیقه آینده نمایش می‌دهد.
  • قابلیت اتصال به ساعت‌های هوشمند شرکت گارمین

[1] Visual Flight Rules

[2]  Instrument Flight Rules

[3] Area Forecast Discussion

اگر مطلب برای شما مفید بود آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. بسترهای خود را انتخاب کنید!

سایر مقالات علمی و محتوای آموزشی پژوهشکده اویونیک